m

Всяко дълго пътуване започва с една единствена стъпка. Лао Цзъ

Последвайте ни

Последвайте ни:

Пишете ни

GO UP

Пакистан- долината Хунза, Каракорум, Лахор

Цена
На долу

Пакистан- долината Хунза, Каракорум, Лахор

на човек

Цени:

*самолетни билети 1800 лева.

*програма в Пакистан при 08 души – 2545 USD на човек

*програма в Пакистан при 10+1 души* – 2660 USD на човек 

Доплащане за единична стая – 715 USD на човек

Цената включва:

*Покана за виза и съпътстващи документи

*Хотелско настаняване на база двойна стая с включена закуска – общо 17 нощувки

(включително ранно настаняване в деня на пристигане, което се брои като нощувка)

*1 безплатно място – екскурзоводът на групата пътува безплатно на база единична стая

*Частен транспорт с климатик, включително шофьор, гориво, пътни такси и паркинг според маршрута, включително летищни трансфери

*Транспорт с:

  • 1 х 20-местен Toyota Coaster
  • Toyota Prado Jeeps или подобни, когато/където е необходимо
  • Други алтернативни превозни средства (Hi-Roof минибусове или местни 4×4 джипове)

*Обяд и вечеря от ден 2 до ден 17 (напитките не са включени)

*1 бутилка минерална вода на човек на ден

*Англоговорящ екскурзовод от пристигането до заминаването

*Входни такси за забележителности, музеи и национални паркове, според маршрута

 

 

*Пренасяне на багаж на летища и в хотели

Цената не включва:

*Самолетен билети – дадени в началото на офертата

*Разходи от лично естество

*Непредвидени разходи, свързани с (непланирани) промени в програмата поради:

  • Лоши метеорологични условия
  • Природни бедствия
  • Отмяна/закъснение на полети
  • Други външни фактори

*Застраховка – всички клиенти трябва да уредят своя лична (пътна) застраховка

(Adventure Pakistan не носи отговорност за инциденти, заболявания, щети, кражби и др.)

*Екстремни валутни колебания между 28 януари 2025 г. и момента на резервация на групата

* бакшиши за екскурзовод – ок. 40 USD

*Всички други услуги, които не са изрично споменати в условията

Дата От До Излита Каца
9 май 2025 София Истанбул 13:35 17:10
10 май 2025 Истанбул Исламабад 23:10 03:55
27 май 2025 Лахор Истанбул 05:20 09:35
27 май 2025 Истанбул София 13:20 14:45

 

  • Облекло
    Удобни дрехи и обувки
1
10 май Исламабад
Кацаме в Исламабад в 03:55 сутринта. Настаняване в хотел и почивка. Със своето население от 2 милиона души, това е десетият по големина град в Пакистан. На няколко километра от него е разположен Равалпинди- третият най-голям град в страната. Заедно двата града сформират агломерация с население от над 5 милиона души. Исламабад е построен през 60-те години на 20 век, за да замени Карачи като столица на Пакистан. Според основния план, градът е разделен на 8 зони- административна, дипломатична, жилищна, образователна, индустриална, търговска, провинциална и зелени площи. Исламабад е известен със своите гори и паркове, сред които Национален парк хълмовете Маргала и парка Шакарпариан. Джамията Фаисал- eдна от най-големите в Южна Азия и четвъртата най-голяма в света. Други забележителности са Националния паметник и Площада на демокрацията. Пакистанският паметник - национален паметник и музей на наследството. Паметникът е построен, за да символизира единството на пакистанския народ. Четирите големи венчелистчета представляват всяка от четирите основни култури на Пакистан, Пенджаби, Белуджи, Синдхи и Пахтун. Даман-е-Ко- високо място за гледка към града, на 10-15 минити с кола от Исламабад. Нощувка в Исламабад.
2
11 май Исламабад – Тахт-и-Бахи – Суат
Днес ще пътуваме от Исламабад към долината Суат. По пътя ще посетим Тахт-и-Бахи, един от най-добре запазените будистки манастири в света и е включен в списъка на Световното наследство на ЮНЕСКО. Името му означава "Извор на върха", тъй като е построен върху хълмове на височина от около 500 метра. Манастирът е един от най-важните археологически обекти от времето на Кушанската империя (I-III век н.е.), когато будизмът е процъфтявал в региона. Той е бил център на обучение и духовен живот за будистките монаси. Комплексът включва централна ступа, зали за медитация, жилищни килии за монасите и учебни зали. Архитектурата му е добре запазена и дава представа за живота на монасите преди повече от 1500 години. Разкопките в района са открили статуи на Буда, будистки реликви и стенописи, които разказват за златния век на Гандхара – древна цивилизация, процъфтявала по тези земи. След посещението на Takht-i-Bahi ще продължите към долината Суат, една от най-красивите и исторически богати области в Пакистан. Тази долина е известна със своите зелени планини, бистри реки и археологически находки. В нея се намира и музея, който е дом на една от най-добрите колекции от артефакти на Гандхарското изкуство, което е уникално съчетание между гръцки и будистки стил. В него ще открием статуи на Буда, релефи от древни манастири, надписи и монети от времето на Кушаните и Индо-гръцките крале, както и традиционни оръжия, дрехи и бижута от различни исторически периоди на региона. Нощувка Суат.
3
12 май Суат - Аюн или Читрал
След закуска ще потеглим на север към Читралския регион, една от най-отдалечените, но изключително красиви части на Пакистан. Пътят ще ви отведе през планини, гъсти гори и малки селища, които отразяват културата на етническите групи в района. Проходът Ловари е едно от най-зрелищните места по време на пътуването. Това е високопланински път, известен със своите серпентинести завои и панорамни гледки към Хиндукуш. Ако пътните условия позволяват, ще преминете през прохода, откъдето се разкриват спиращи дъха гледки към заснежените върхове и долини. Ловари е известен с това, че дълго време е бил единственият достъп до Читрал през цялата година. Преди изграждането на тунела през 2017 г., жителите на Читрал бяха изолирани през зимата, когато снегът правеше прохода непроходим. След като преминем през прохода ще навлезем в Читралската долина. Нощувка в Читрал.
4
13 май Калаш → цял ден участие в Пролетния фестивал на Калаш
Днес изцяло ще се потопим в приключенията на пролетния фестивал на Калаш. Известен още като “Чавуш", това е ежегодно събитие, което се провежда през месец май и е посветено на посрещането на новия сезон – пролетта. Той е весел, динамичен и емоционален празник, в който местните хора отбелязват завръщането на плодородието и обновяването на природата. Това е време, когато те изразяват благодарността си към природата, животните и боговете за доброто здраве и благоденствието. Ще прекараме деня с цветни танци и музика, когато местните хора, облечени в традиционни облекла, изпълняват ритуални танци. След това ще се насладим на игри и състезания, в които участват както местните, така и туристите. През деня може да се опитаме традиционни ястия и да опознаем местната култура чрез песни и стихове. Вечерта фестивалът продължава с обреди и молитви, които укрепват социалната връзка и идентичността на общността. Нощувка в долината Калаш.
5
14 май Калаш – пътуване през крепостта Читрал и джамията до Мастудж
След престоя в Калаш, денят започва с пътуване към Мастудж, което включва пътешествие през Калаишките долини, известни с красивите си ландшафти и уникалната култура. По пътя ще спрем, за да разгледаме Читралския замък, разположен в самия център на Читрал, и ще посетим местната джамия, която съчетава традиционната архитектура с религиозното значение за местните хора. Нощувка в Мастудж.
6
15 май Мастудж – проход Шандур – езеро Фандар или Гюпис
Денят започва с пътуване към Шандур Пас, който се намира на височина от около 3,700 метранадморска височина. Това е един от най-високите проходими проходи в Пакистан, известен със своите невероятни гледки към планините и околните долини. Шандур е известен и с това, че тук се провежда Шандур Поло Фестивал, едно от най-големите и традиционни събития в региона. След това, пътуването продължава към Фандар Лейк или Гупис, които предлагат прекрасни гледки и спокойни места, където да се насладим на природата.
7
16 май Езеро Фандар или Гюпис – Гилгит – Хунза / Каримабад
Днес пътуваме от Фандар Лейк или Гупис към Гилгит, преминавайки през живописни планински пейзажи. В Гилгит ще имаме време да разгледате местния пазар и да се насладим на заобикалящите природни красоти. Оттам ще продължим пътуването си към Хунза, като по пътя ще спрем при Ракопоши Вюпойнт, откъдето се открива спираща дъха гледка към върха Ракопоши. Пътуването през деня ще ни отведе през някои от най-красивите планински райони на Пакистан. В Гилгит ще посетим Карджах Будда, древен будистки храм с уникални скални изображения на Будда. Денят ще бъде изпълнен с великолепни природни гледки и културни преживявания. Вечерта ще пристигнем в Хунза, готови да разгледате още от уникалната й красота на следващия ден. Този ден е истинско потапяне в природата и културата на северен Пакистан.
8
17 май Хунза
Целодневен тур в Каримабад. Днес ще посетим крепостта Балтит, която представлява огромен интерес. В продължение на много години крепостта е служила като административен щаб и дом на бившите управители на Хунза. Стилът на строителство произхожда от Ладак. Крепостта е стратегически разположена и дава широк обсег на наблюдение към долината. В момента той служи като музей с богата колекция от експонати, артефакти и музикални инструменти от Хунза. Сега тя се управлява от Културен съвет „Хан Ага“, която се зае с реконструкцията и възстановяването на своето оригинално величие. Следобед пристигаме в село Ганиш, където ще посетим Каримабадски. Селото е разположено на плодородна почва в равнината край река Хунза и едно от най-старите в района (поне от 1000 години). Оттук е минавал древният път на коприната. Общността на Ганиш получава 2 награди на ЮНЕСКО - 2002 и 2009 г. за опазване на културното наследство в Азиатско-Тихоокеанския регион. Историята показва, че Ганиш е построен първоначално като укрепена крепост, като до делото е имало висока скала, която откривала широк изглед към реката. Но поради свлачищна дейност или други природни бедствия, коритото на реката е изместено и не минава оттам. Имало е 14 наблюдателни кули, а сега са останали само няколко.
9
18 май Хунза – (по желание посещение на Национален парк Хунджераб и върха на прохода Хунджераб = границата между Пакистан и Китай)
След закуска отпътуваме за Гюлмит през новопостроеното шосе покрай езерото Атабад (което през последните няколко години се преминаваше с лодка, тъй като е образувано, вследствие от масивно свлачище през 2010 г., което помете цяло село, както и главния път), ще отидем за разглеждане на селото и околностите: Музей Гюлмит, игрище за поло, Стара къща, център за килими ръчна изработка, висящ мост Хюсейни и прекрасно място, от което се вижда ледника Пасу. В края на следобеда се отправяме към Гюпис за нощувка. Гюлмит е селище, познато още като Горен Хунза и е на височина 2700 м.н.в. в Каракорум. Мястото е изключително живописно, с множество заснежени върхове, мрежа от напоителни канали в района и глетчери. Селото е турисическо място с магазини, музей, исто рически обекти и хотели. Крепостта Андра е разположена върху хълм над старото селище Гюлмит, а руините там говорят, че крепостта е разполагала с отбранителни съоръжения. Тя е от 17 век, когато войните между Хунза и Нагар са били често срещано явление. Музей Гюлмит: Уникална колекция от историята на Хунза се намира в местна къща. Той е пълен с интересни етнически артефакти, дървени купи, лъжици и селскостопански инструменти, вълнени палта бродирани шапки, шалове и дори гоблен от Тайната вечеря. Стара къща: Тя е собственост на старо аристократично семейство. Старата къща Гюлмит е на северния край на терена за поло. Тук ще видим лятната резиденция на управителя на Хунза Мир, което вече не се използва. Някога старата къща е била използвана като зимна резиденция, а днес е Център за обучение по килимарство за жени. По време на британската експедиция в района на Хунза, британските офицери са били богато нагостени тук.
10
19 май Пасу и Гулмит – Скарду
Денят започва с пътуване от Пасу или Гулмит към Скарду, преминавайки през великолепни планински пейзажи и долини. По пътя ще имаме възможност да посетим долината Нагар, известна със своите заснежени върхове и живописни села. Ще спрем и в Хопер Глетчер, който предлага невероятни гледки към високопланинската природа на региона. Възможността да се насладим на гледките на планините и реките по този маршрут е несравнима. След пристигането в Скарду, ще имам време да се запознаете с местната култура и обичаи. Скарду е портал към Гилгит-Балтистан, с уникален природен и исторически контекст. Ще преминетм през планинските села, които са обвити в мистерия и традиции, които се предават през поколения. Вечерта ще се насладим на спокойствието на Скарду и ще се подготвите за следващите приключения. Също така, този ден ще ни позволи да се насладите на природните чудеса и културното богатство на региона.
11
20 май Скарду – езеро Качура – Шигар
Денят започва със сутрешно посещение на езерото Качура, живописно езеро, разположено сред планините, което предлага невероятни гледки. След това ще се отправим към Шигар, известен със своя исторически Серена Шигар Форт – разкошен хотел, разположен в бивша крепост. В Шигар ще разгледаме древните руини и ще се потопим в местната култура, като същевременно се наслаждавам на прекрасната природа на региона. Шигар Форт е възстановен в луксозен стил и предоставя уникална възможност да се почувстваме като част от историята, докато се наслаждаваме на комфорта. Ще имаме време да се отпуснете в този спокоен оазис, докато се наслаждаваме на обяд и вечеря с местни ястия. По пътя към Шигар ще се насладим на великолепните планински гледки и ще преминетм през някои от най- красивите селца на Балтистан. Денят е посветен на релаксация и културни изживявания, което го прави уникален и запомнящ се. Ще имаме възможност да се запознаете с начина на живот на местните хора и да разгледаме традиционните къщи и земеделие. Ще приключим деня, наслаждавайки се на невероятната атмосфера и спокойствие, което Шигар предлага.
12
21 май Шигар – Чилас
Денят започва със сутрешно разглеждане на Шигар и околностите, като ще имаме възможност да се насладим на уникалната природа на долината и местния начин на живот. След това ще тръгнем към Чилас, преминавайки през драматични планински пейзажи и малки села, които са част от богатото културно наследство на региона. По пътя ще спрем, за да разгледате Будистките петроглифи в близост до Чилас – древни скални изсечени изображения, които датират от времето на Гандхарската цивилизация. Тези петроглифи са ценен исторически и археологически обект, който разкрива будисткото наследство на региона. Пътуването към Чилас ще бъде изпълнено с живописни гледки и ще ни позволи да се потопим в атмосферата на Пакистанския Каракорум. Чилас е стратегически разположен в долината на река Инд, и оттук ще се отправим към следващите си дестинации. Денят ще бъде дълъг, но и много живописен, с много възможности за снимки и наблюдения на местната флора и фауна. Ще преминем през планински проходи и ще се възхищаваме на величествените снежни върхове, които ще ни придружават през целия ден. Вечерта ще пристигне в Чилас, готови да се отпуснете и да се подготвите за следващия ден от пътуването.
13
22 май Чилас – Бешам или Наран
Денят започва с пътуване от Чилас към Бешам или Наран, в зависимост от пътните условия и предпочитанията за маршрут. Ще преминем през великолепни планински пейзажи, с огромни планински върхове и обширни зелени долини. В зависимост от пътя, който ще бъде избран, маршрутът може да премине през Бабусар Пас, който предлага невероятни гледки към централните хребети на Хималаите и Каракорум, или през Каракорумското шосе, което е една от най-великолепните и исторически важни пътища в света. По време на пътуването, ще имаме възможност да се насладите на спокойствието на природата, да се спрем на някои от живописните гледни точкии да направим снимки на реки и лесисти хълмове. Ако пътуваме по маршрута през Наран, ще имаме шанс да видим долината Наран, известна със своите прекрасни горски пейзажи и алпийски ливади. В Бешам, ако поемем по този маршрут, ще бъдем близо до Река Инд, която тече през региона, придавайки още един уникален елемент към природния пейзаж. Вечерта ще пристигнем в Бешам или Наран, където ще пренощуваме, готови за следващия етап от пътуването.
14
23 май Лахор
Ден 15 започва с дълго пътуване от Бешам или Наран към Лахор, като пътят преминава през красиви и разнообразни пейзажи. В зависимост от условията на времето и избора на маршрут, ще преминем през Каракорумското шосе или през Бабусар Пас, които предлагат уникални гледки към планините, реките и долините на северен Пакистан. Това ще бъде ден, посветен на пътуване по най-забележителните магистрали на Пакистан, които са и част от глобалната туристическа дестинация. Пътуването през този ден ще отнеме значително време, тъй като разстоянието до Лахор е дълго, но ще преминем през различни пейзажи – от зелени долини и планински хълмове до по-сухи и равни територии, характерни за района на Панджаб. В зависимост от избора на маршрут, можем да спрем за кратки почивки на интересни места и забележителности, като крепостта Рохтас – историческа крепост, която е част от наследството на Гандхарската империя и важен обект от ЮНЕСКО. Вечерта ще пристигнете в Лахор където ще нощуваме
15
24 май Лахор
Днес целият ден ще ни бъде запълнен с разглеждане и дори наблюдение на смяната на караула на границата с Индия! Първо ще посетим музеят – богата колекция на музейни експонати от моголите и сикхите, като музикални инструменти, древни бижута, текстил, картини, керамика и оръдия. Следва джамията Бадшахи или „Кралската джамия“, изградена по поръчка на крал Аурангзеб през 1671 г. и завършена 1673 г. Дизайнът е повлиян от ислямски, персийски, централноазиатски и индийски стилове. Тя е втората по големина джамия в Пакистан и Южна Азия и петата в света! Насочваме се към крепостта в Лахор, простираща се върху над 20 хектара. В себе си е приютила над 21 паметника, някои от които са от времето на император Акбар (16-17 в.), но има и една, за която се твърди, че е от 11 в., изградена от кал и тухли. Допълненията от периода на Шах Джахан се характеризират с луксозен мрамор с инкрустирани персийски флорални орнаменти. Грандиозната и емблематична порта Аламгири е построена от последния от великите моголски императори Аурангзеб, и се изправя срещу известната джамия Бадшахи.
16
25 май Лахор
Старият град на Лахор, известен още като "Андърун-е-Лахор" (Вътрешен Лахор), е историческо сърце на града, заобиколено от крепостни стени и входове. Тук се намират тесни улички, традиционни пазари (базари), старинни сгради и джамии с невероятна архитектура. Джамията Вазир Хан - Една от най-красивите джамии в Пакистан, построена през 1634-35 г. по времето на Великия могол Шах Джахан. Известна е със своите сложни мозайки, цветна керамика и калиграфия, която покрива цялата ѝ фасада. Джамията се намира в сърцето на Стария град и е символ на ислямската архитектура от епохата на Моголите. Шахи Хамам - Построена през 1635 г. по заповед на моголския управител Илм-уд-Дин Ансар, по-известен като Вазир Хан, тази историческа обществена баня е вдъхновена от персийските хамами. Представлява сложна система от помещения с парна баня, масажни стаи и резервоари с топла и студена вода. В днешно време е реставрирана и служи като музей, демонстриращ моголската архитектура и начин на живот. Градините Шалимар - Тези изящни градини са построени от император Шах Джахан през 1641 г. в традиционен персийски стил "Чар Багх" (четириделна градина). Те включват каскадни фонтани, тераси и павилиони, предназначени за релакс на моголските владетели. Градините са известни със своята симетрия, прохладни сенчести алеи и впечатляващата система за водоснабдяване, която поддържа 410 фонтана. Гробницата на Джахангир - Мавзолей на моголския император Джахангир (управлявал 1605-1627), разположен в покрайнините на Лахор. Той е единственият моголски владетел, погребан в Пакистан. Гробницата е изключителен пример за моголска архитектура, богато украсена с мрамор, мозайки и резбовани стенописи. Гробницата на Нур Джахан - Нур Джахан (1577–1645) е била съпруга на император Джахангир и една от най-влиятелните жени в историята на Моголската империя. Тя е известна с това, че управлявала от името на съпруга си и покровителствала изкуствата и архитектурата. Гробницата ѝ е по-малка, но богато украсена с флорални мотиви и червен пясъчник. Гробницата на Асиф Хан - Асиф Хан е бил зет на Джахангир и влиятелен моголски държавник. Неговата гробница някога е била великолепен мавзолей, облицован с бял мрамор, но е претърпяла разрушения през вековете. Въпреки това останките му все още разказват за величието на моголската архитектура.
17
26 май отпътуване за дома
полет от Лахор за София с прекачане

Местоположение