Чукотка и Сахалин – Пътешествие в Далечния изток
7735 евро на човек
Полети:
Дата от до излита каца |
8 юли София Истанбул 09,15 10,45 |
8 юли Истанбул Москва 15,50 20,25 |
8 юли Москва Южносахалинск 23,15 15,30 на 9 юли |
13 юли Южносахалинск Петропавловск 11,05 14,25 |
14 юли Петропавловск Анадир 09,30 13,10 |
23 юли Анадир Москва 15,25 14,10 |
23 юли Москва Истанбул 17,00 22,10 |
24 юли Истанбул София 13.20 14.45 |
Цена на самолетен билет с 1 чекиран багаж 23кг. – 1600 евро
Цена за пакетните услуги при група от 8 човека – 6135 евро
Цената включва:
- 4 нощувки в Южно-Сахалинск
- 1 нощувка в Петропавловск
- 9 нощувки на Чукотка
- 1 нощувка в Истанбул
- 15 закуски
- обяда сух пакет и чай по време на туровете в Далечния Изток
- всички трансфери по програмата
- всички екскурзии и посещения, описани в програмата:
- Целодневна екскурзия Фар Анива
- Целодневна екскурзия Нос Великан и Птичия остров
- Целодневна екскурзия природен парк Монерон
- Полудневна екскурзия Анадир
- Полудневна екскурзия Лорино
- Тур и риболов от Лорино в Мечигменския залив
- Морска екскурзия Нос Дежньов
- Екскурзия Мечигменски залив и ескимоско селище Масик
- Запознаване с културата на чукчи и северните народи
- Разходка с лодка от дърво и кожа
- Полети Анадир-Лаврентия-Анадир
- застраховка с покритие 30 000 евро
- водач при 8 човека група.
Цената не включва:
- виза за Русия – 320 лв.
- бакшиши
- застраховка Отмяна на пътуване
Условия за записване:
- копие на паспорт
- капаро 5000 лв.
1
8 юли София-Истанбул-Москва-Южносахалинск
Полет от София до Истанбул, прекачване и пречекиране на багажа за Москва и Южносахалинск.
2
9 юли пристигане на Сахалин
Кацане в Южно Сахалинск в 15,30 ч.
Трансфер до хотел Юбилейная *** - стандартна стая https://hotel-yubileinaya.ru
Хотел в Южно Сахалинск
Травълмакс препоръчва за тази вечер: Японски ресторант нихон митай/хомура.
3
10 юли Фар Анива
Ранна закуска и потегляне още в 06,00 ч. за трансфер до село Новиково, откъдето тръгват катамараните за Фар Анива. Фарът е най-посещаваното място на Сахалин, намира се на скала, на границата на Японско и Охотско море. Анива е построен през 1939 г. по проект на японски архитект Миуро Синобу и се превръща веднага в символ на острова заради инженерната и архитектурна гениалност на проекта и заради значимостта за мореплаването в района. Висок 31 метра с основа, вградена в скалата, Анива се вижда от 28 км. През юни и юли е периодът на миграция на косатките по Анивския залив. С малко късмет се надяваме да видим косатки, нерпи, морски лъвове. Обяд- сух пакет. Връщане в хотела късно следобед.
4
11 юли Екскурзия до Нос Великан и Птичия остров закуска
Закуска в хотела.
Нос Великан и нос Птичи са разположени на югоизточното крайбрежие на Сахалин и са природни паметници и един от най-популярните туристически маршрути за гостите на Сахалин.
Пътят до тях е труден и отнема около 3 часа, като първо трябва да се стигне до село Охотско, след което ще карате по пясъчния бряг и ще завиете по черен път, откъдето след 20 км. ще излезете до нос Птичи.
Според една версия името на нос Великан е дадено от най-великия мореплавател Иван Крузенштерн, докато плавал на кораба си „Надежда“ за да изследва югоизточната част на острова. Крузенштерн се възхищавал на необикновената красота и пищност на скалите в Охотско море.
Според втората версия името произлиза от японската дума „Уерикан“, с която японците наричат този нос по време на нашествието и окупацията на острова.
Първо ще се разходите по крайбрежието и ще разгледате необикновените и величествени скали на гигантите, след което водачът ще ви помогне да се изкачите на скалата до така наречената „Приказна гора“, откъдето се откриват невероятни гледки.
Топъл обяд и един час свободно време. Отпътуване за Южно-Сахалинск.
Програмата днес:
Потегляне в 08.00 ч.
В 10.00 ч. Спиране на Сахалин Маями /с.Охотско/
Около 11.00 ч. Пристигане на нос Великан.
Екскурзия по крайбрежието с екскурзовод.
14.00 ч. Сахалински обяд в шатра- уха, салата, риба на грил, морс /плодова напитка/.
15.30 ч. Потегляне от Великан и пристигане в Южно Сахалинск в 18-19,00 ч.
ТравълМакс препоръчва- морски дарове ресторант «Рибата на моите мечти»
5
12 юли Вълшебната красота на Природен парк Монерон
Закуска и потегляне в 6.00 ч. от хотела. Днес потегляме на морска разходка към отддалечения на около 50 км. От остров Сахалин природен перк Монерон.
Отправяме се първо към пристанище Невелис на 90 км. от града и тук се качваме на катамаран. Пътуваме до острова около 2ч.30мин.
Разходка в парка Монерон и запознаване с уникалната му флора и фауна. Обяд- сух пакет.
Имаме около 10 км. пешеходна разходка на острова.
В парка преобладава вулканичния ландшафт и почти през цялата година духат ветрове. Интересни са птичите местообитания- носорогова кайра /ендемичен вид/. Може да се видят черноопашата чайка, северна вълнолюбка, японски корморан, морски лъвове, сахалинска нерпа, морски таралежи.
Благодарение на кристално прозрачната вода, видимостта под вода стига до 30-40 метра и през летните месеци тук се ксрещат много любители на шнорхелинг и гмуркане.Топлото Цусимско течение, което минава край острова позволява развитието на субтропически видове- морски охлюви абалон.
6
13 юли Южносахалинск – Петропавловск
Закуска. Трансфер до летище за полет до Камчатка – Петропавловск Камчатски. Пристигане, трансфер до хотел в района на летището. Нощувка.
7
14 юли Петропавловск -Анадир
Закуска. Трансфер до летището и полет до Анадир. Пристигане на Чукотка, посрещане и трансфер с ферибот до Анадир. Настаняване в комфортен хотел и време за почивка.
Добре дошли в мистериозния свят на Чукотка! Олицетворение на суровата тундра и безбрежните северни простори, Чукотка е място, което те кара да се чувстваш откривател.
Столицата на Чукотка е създадена като пост Ново-Мариинск през 1889 г. По заповед на Александър III и разположена в устието на река Казачка, която се вливала в Анадирския залив. Тук днес живее почти една трета от населението на Чукотка.
8
15 юли Анадир
Свободен ден за разходка на брега, в града, посещение на Музея Наследството на Чукотка. Нощувка.
От 1961 до 1998 година в подножието на Златния хребет се намирала действаща ракетна база. Дълго време базата биле свръхсекретна, но през 2017 г. Тя била обявена, част от нея унищожена, а останалата до днес е отворена за посетители. Интересуващите се от военна история няма да са разочаровани и дълбоките подземни галерии, в които спокойно влизат самолети, камиони и ракети.
9
16 юли Лаврентия, Лорино закуска, вечеря
След закуска потегляме за летището за полет до село Лаврентия. Пристигане в Лаврентия, посрещане и трансфер до Лорино. Настаняване в къщи за гости и пешеходна разходка в селцето с екскурзовод. Вечеря и нощувка.
Лорино- столицата на чукчи и главен център на ловците на моржове и китове от целия район. Жителите на Лорино първи откриват сезона на лов и последни го закриват. Тяхна е и най-голямата квота за морски животни. Лоринците са и постоянните шампиони на ежегодната регата с кожени лодки /байдари/ и чести победители и в надбягванията с кучешки впряг. Те са и героите във всички документални филми за Чукотка.
Не пропускаме да посетим термалните извори на Лорино- единствените на Чукотка, където може не просто да се потопи човек, но може да се плува.
10
17 юли риболов
След закуска се отправяме към лодката за традиционен риболов с коренните жители на Лорино.
Следва спиране при горещите извори на Лорино и връщане в къщите за гости. Вечеря и нощувка.
Морската разходка включва запознаване с традициите на китоловците и наблюдаване на ловните им умения. Най-често срещаните са сивите китове. Ако успеят с лова, майсторите ще разпределят месото между всички жители на селото. Китоловът е древно и жизненоважно умение на местните и затова и днес ловът е разрешен само за местните жители /чукчи и инуити/, но с определена квота годишно.
11
18 юли Нос Дежньов /82 км. от Аляска/
След закуска потегляме на морски преход към Нос Дежньов- най-източната точка на континента. От тук се открива великолепна гледка към Беринговия проток и скалите, пълни с гнездящи птици. От тук се вижда и древното ескимоско село Наукан. Ако времето е добро ще слезем и при Уелен.
Едно от най-добре съхранилите се ескимоски селища, възникнало още в 11 век и изоставено едва преди 65 години, Наукан се намира в самия край на континента- недалеч от най-източната точка и Нос Дежньов. Тук се говорил особен наукански диалект и строили жилища, отличаващи се от традиционните.
Всъщност, нос Дежньов не е най-източната точка на континента, до географската най-източна точка има още 12 км.
Обяд по време на тура.
Уелен е най-източното населено място в Русия и до края на 17 век на територията му живеели ескимоси. След тях тук дошли чукотските племена, а по време на съветската власт тук се появила работилницата за резба на кости от китове. Изделия на местните майстори се пазят както в Третяковската галерия, така и извън Русия.
Връщане в Лорино. Вечеря и нощувка.
12
19 юли Мечигменски залив и Масик
След закуска потегляме на морска разходка по Мечигменския залив и посещение на работилница за резба на китови кости. Турът завършва с посещение на древно ескимоско селище Масик. Включен е обяд на морския бряг. Вечеря и нощувка.
13
20 юли Културата на Чукчите
След закуска потегляме към брега на Берингово море и следва разходка с кожена лодка „байдара“.
Кожата за байдара /от морж или други животни/ се обелва, слага се в буре и се кваси като зелето, за да се свари и заякне постепенно. Целият процес продължава три седмици. Кожени лодки са използвали някога жителите на Аляска и Източен Сибир-алеути, коряки, ескимоси. В Лорино ежегодно през август се състои регатата с чукотско-ескимоски кожени лодки, като през миналата година е имало 500 участника. Излъчват се победители сред мъжете, жените и сред младежите.
Завършваме с почивка в горещи извори и вечеря в къщата за гости. Нощувка.
“Истински хора”, Луоравентлани – така хората от народа наричат себе си. От друга страна името им произлиза от думата „чауча“ – богат на елени. Макар чукчите да са не само еленодъди, но са и морски ловци, името им се свързва с названието на първите.
Според чукчи творец на света е Враната Куркил. Праотец на народа е Кит, който се оженил за жена и се появили от съюза им чукчите. В основата на вярата им стои анимизма. Празниците им символизират единството на природата и човека, който е част от нея, а не господар. Чукчите имат
празник на първото теле Килвей, правят специални обреди, за да се умножава стадото. В календара на ескимосите пък има празник на моржа и на първия морски лов.
14
21 юли Лорино-Лаврентия-Анадир
Закуска, трансфер до летището в Лаврентия и полет до Анадир. Днес продължаваме с екскурзия в столицата на Чукотка и посещение на Музея на Чукотка. Вечеря и нощувка.
15
22 юли свободен ден
16
23 юли Анадир – отпътуване за Истанбул с прекачане в Русия
Нощувка в Истанбул /не е включен трансфер до хотел в района на летището/.
17