1
2 ноември София – Истанбул
Полет за Истанбул в 10:00 ч. Кацане в 12:30. Прекачваме за Банкок с полет в 15:30 ч.
2
3 ноември Банкок – Мандалай
Кацаме в 04:40 ч и прекачваме за Манадалай в 11:55 ч. Кацаме в 13:15 ч. Посрещане на летището от местен водач. Трансфер до хотела за настаняване. Първи впечатления от Мианмар и запознаване с града. Нощувка.
3
4 ноември Мандалай закуска и вечеря
Обиколката започва с Амарапура, бивша кралска столица в близост до града. Първата ни спирка е Махагандавон (Mahagandayon) - известен будистки манастир, който е дом на над 1000 монаси. След това се отправяме към древния мост от тиково дърво U Bein. Със своите 1200 метра това е най-старият дълъг мост от тиково дърво в света /над 200 години/. Тук не искаме да бързаме, мостът предлага неповторими възможности за фотокомпозиции, ще имаме време да погледаме местни младежи, семейства с деца, рибари преминаващи под моста. Мостът е любимо място за разходка на местните жители, и на симпатични търговци. От тук се отправяме на посещение на традиционна работилница за ръчно тъкана коприна. Работилница за коприна ще посетим и на езерото Инле, но техниките и конците са различни. Денят продължава с посещение на манастира Багая- извесетн с впечатляващата си колекция от статуи на Буда.Следобед стигаме до бившата кралска столица Инва с кола. След това теглена от коне карета ще ни отведе до наблюдателната кула Nanmyint, известна като „наклонената кула на Ава“. Обиколката продължава до манастира Багая, известен със своите богато украсени дърворезби и колони от тиково дърво. Връщане в Мандалай следобед и свободно време за почивка..
4
5 ноември Мандалай – Баган закуска и вечеря
След закуска ще се насладим на най-доброто от Мандалай, като построения през 19 в. манастир Шве Инбин, Манастира на Златния дворец - превъзходен пример за традиционна дървена сграда, и пагодата Кутодау, където будистки надписи са изсечени върху 729 мраморни плочи, съставяйки най-голямата книга в света. Не на последно място идва ред на един от най-почитаните религиозни паметници в Мианмар, пагодата Махамуни.Следобяд потегляме към Баган с микробус (около 4 ч). Настаняване в хотел и нощувка.
5
6 ноември Баган закуска и вечеря
След закуска започваме деня с посещения на най-значимите пагоди и храмове, сред които пагодата Швезигон, построена от крал Анаврахта в началото на 11 век, храма Ананда с неговите четири великолепни статуи на Буда, както и пагодата That Byinnyu, построена от крал Alaung Si Thu през 12 век.Ще се запознаем с най-ценните занаяти в Мианмар и ще посетим работилница за лакирани изделия в близкото село Миинкаба. Следва храмът Gubyauk Gyi, изпъстрен с превъзходни стенописи, а след него идва ред на храма Мануха, построен през 1059 г. в стил Мон, и на храма Нанбая - уникален паметник, изработен от пясъчник, който според легендите е бил мястото на двореца на крал Мануха.Завършваме перфектния ден с круиз по река Иравади (позната и като Айеруади), наслаждавайки се на залеза над равнините и планините.Нощувка в Баган.
6
07 ноември Баган закуска и вечеря
След закуска ще посетим храмовете Tayokepyay, Phaya Thone Zu и Nandamanya, прочути със своите изящни стенописи от 13-ти век, както и пещерния манастир Kyat Kan, известно място за медитация. Следобед цветно украсена конска каруца ще ни отведе до някои отдалечени храмови локации. Ще се любуваме на залеза над равнините и планините на Баган, докато пътуваме по река Иравади. Нощувка в Баган
7
08 ноември Баган – езеро Инле закуска и вечеря
След закуска – полет до Хехо. Трансфер до Нянгшве за настаняване в хотел (около 40 мин). Свободно време и нощувка в района на езерото Инле.
8
09 ноември езеро Инле закуска и вечеря
След закуска ще видим отблизо прочутите рибари, усвоили изкуството на гребане с един крак, ще посетим плаващите пазари, ще разучим местните методи за риболов и ще се насладим на невероятните гледки към великолепната планинска природа.Програмата включва също и посещение на пагодата Phaungdaw Oo - един от най-свещените храмове в Мианмар, който датира от 18 век, манастира Nga Phae Kyaung с впечатляваща колекция от антични изображения на Буда и тъкаческото село Inpawkhon. Ще видим и известните жени с дълги вратове Падонг (дълъг врат). Казават, че тази култура е останала от векове, когато хората са съжителствали с тигри и това е начина, по който са се защитавали, останал днес като културно наследство. Някои от тях имат железни кръгове и по крайниците си. В днешно време първият ринг се поставя на момиченцата на 5 год. възраст по тяхно желание и продължава докато се омъжат. Свалянето на кръговете не води до пречупване на вратовете на жените, но води до известен дискомфорт, с който, обаче се свиква. Ринговете не удължават вратовете, а гръдният кош се деформира от тежеста им и затова оптически изглежда, че те са по-дълги. Нощувка в района на езерото Инле.
9
10 ноември езеро Инле - Янгон закуска и вечеря
След закуска се качваме на лодка, за да разгледаме един от петдневните местни пазари (възможно само в пазарни дни). После се отправяме към западния бряг на езерото Инле до началото на стълбище, което води до удивителния пагоден комплекс Indein, състящ се от стотици малки ступи, обрасли с мъх и зеленина. Следобед летим обратно за Янгон. Трансфер до хотела за настаняване и нощувка.
10
11 ноември Янгон – Кяикто - Златната скала закуска и вечеря
След закуска потегляме към Златната скала – огромен камък, кацнал несигурно на ръба на скала. Покрит е целият със златни листове, което го прави още по-впечатляващ. Казват, че скалата е била разположена тук повече от 2500 години. Будистите вярват, че силата на реликвата, която е закрепена в пагодата, косата на Буда, е това, което я държи на място. Затова и ще видите поклонници отдаващи почитта си към Буда. По пътя към това интересно място ще минем през Баго и будисткия манастир Таманай, в който живеят около 150 монаха. Продължаваме към Кин Пун долен сборен пункт, откъдето се прехвърляме в камиони с отворен покрив, които по стръмен 11 км път ще ни извозят до крайната точка и ще ни оставят за да продължим още 30-40 мин пеша, докато се изправим пред това чудо на физиката. Нощувка в близост до скалата или в градчето Кяикто.
11
12 ноември Кяикто - Баго – Янгон закуска и вечеря
Закуска и потегляме обратно към Янгон. Връщайки се ще минем отново през Баго и този път ще спрем в 1000 годишната и една от най-високите пагоди в страната Пагодата Shwemawdaw или „Храмът на Златия Бог“ (114 м). Продължаваме с 55 метровия Полегнал Буда - Shwe Tha Lyaung, една доста впечатляваща фигура. Продължаваме с пагодата Kyaikpun. Най-забележителното е, че KyaikPun Pagoda е домът на светилището на Четири седящия Буда, 27-метрова статуя, изобразяваща четирите Буди, а именно Какусандха, Конагамана, Касапа и Гаутама, седнали в четири позиции, гръб до гръб в четири посоки на света. Ще спрем също при Съюзническото военно гробище издигнато в памет на съюзническите войници, загинали в битка в Бирма по време на Втората световна война. Трансфер до хотела, настаняване и нощувка.
12
13 ноември Янгон закуска и вечеря
Днес е първата ни истинска среща с Янгон, а обиколката ни започва с най-известната забележителност на бившата столица- пагодата Суле, която е на повече от 2000 години.
След Втората англо-бирманска война през 1852 г. британците се заемат да развият пристанището на Янгон. Лейтенант Фрейзър от бенгалските инженери избира пагодата Суле да бъде сърцето на новата улична мрежа на града. (Фрейзър също дава името си на близката улица Фрейзър, сега Анаврата Роуд.) По това време пагодата Суле се издига на остров на блатистите брегове на река Янгон, като се свързвала с града чрез малък дървен мост. Британците пресушават бреговете, за да установят центъра на Янгон, какъвто го познаваме днес. Това ги поставя в огромното предизвикателство, заради някои от големите колониални постройки в Янгон (например Централния телеграфен офис, Върховния съд или катедралата Света Мария предизвикателства, свързани с блатата.
Името на пагодата Суле е Kyaik Athok Ceti, което означава „ступа, където се пази свещената коса“. Твърди се, че е по-стара от Шведагон. Според легендата в нея се пази коса, дадена от Буда на търговците Тапуса и Бхалика. Крал Окалапа - който според същото предание построил пагодата Шведагон, за да съхрани в тея друга част от косата на Буда, наредил изграждането на пагодата на същото място, където вече лежали три други реликви от Буда.
Осмоъгълната ступа не се е променила от онези времена, просто днес го обикаля пръстен от модерна конструкция, която го отделя от натовареното кръстовище, където днес се намира. Внимание: влизаме на територията на храма без обувки чорапи или калцуни.
След това продължаваме с един от най-впечатляващите паметници в света - инкрустираната със скъпоценни камъни пагода Шведагон, която според легендите е на над 2500 години. Главният позлатен купол е увенчан от ступа, съдържаща над 7000 диаманта, рубини, топаз и сапфири, като цялата шеметна смес се компенсира от масивен изумруд, позициониран да отразява последните лъчи на залязващото слънце. Няма нищо чудно, че Шведагон е наричан в Мианмар „Короната на Бирма“. Трансфер до хотела. Нощувка в Янгон.
13
14 ноември Янгон закуска и вечеря
Закуска. Днес ще видим зашеметяващия 66 метров полегнал Буда в Chauk Htat Gyi, след което отиваме на пазар! В пазарът на Скот ще намерите разнообразие от сувенири, дрехи, ръчно изработени неща и подаръци за близките. Връщане в хотела и нощувка.
14
15 ноември Янгон закуска
Закуска и трансфер до летище за полет до Куала Лумпур в 11:15 ч. Кацаме в 15:45 ч. Следващ полет за Истанбул в 23:45 ч.
15
16 ноември Истнабул- София
Кацане в 06:05 ч. Полет за София в 08:50 ч. Отново в България в 09:10 ч.